Nowe oznaczenia elektryków i stacji ładowania

Producenci aut elektrycznych oraz operatorzy stacji ładowania wprowadzają jednolite etykiety w kształcie sześciokąta. Pomogą one kierowcom w znalezieniu ładowarek kompatybilnych z danym autem elektrycznym. Wystarczy sprawdzić czy na samohodzie znajduje się analogiczne oznaczenie jak na punkcie ładowania.

Europejskie przepisy wchodzą w życie 20 marca we wszystkich krajach Unii Europejskiej oraz w Szwajcarii, Lichtensteinie, Norwegii, Islandii, Macedonii, Serbii i Turcji.

Zobacz nowe etykiety

Oznakowanie zostanie umieszczone na:

  • nowo wyprodukowanych pojazdach w pobliżu gniazda ładowania i na każdej wtyczce do ładowania,
  • oddzielnych kablach do ładowania
  • w podręczniku obsługi pojazdu i elektronicznych podręcznikach obsługi.
  • na stacjach ładowania pojazdów elektrycznych obok gniazda wyjściowego lub miejsca przechowywania przewodu podłączanego do pojazdu

W celach informacyjnych mają być eksponowane w salonach samochodowych.

Jakie auta obejmie przepis

W przypadku pojazdów drogowych, oznakowanie pojawi się na nowo wyprodukowanych pojazdach zasilanych energią elektryczną z następujących kategorii:

▪ Motorowery, motocykle, pojazdy trójkołowe i czterokołowe

▪ Samochody osobowe,

▪ Lekkie pojazdy dostawcze

▪ Auta ciężarowe

▪ Autobusy i autokary.

Tauron wprowadzi nowe oznaczenia

Jak podał Tauron, od 20 marca tego roku każda kolejna instalowana przez Tauron Nowe Technologie stacja ładowania będzie posiadała takie oznaczenia. Na 87 już istniejących ładowarkach pracownicy spółki będą umieszczać nowe etykiety przy okazji cyklicznych przeglądów.

Nasze ładowarki są kompatybilne z oferowanymi na rynku pojazdami, a wybór odpowiedniej wtyczki nie stanowi problemu, bo ogranicza się do zastosowania jednego z  trzech typów. Dyrektywa unijna rewolucji więc nie przynosi, choć oznaczenie będzie stanowić ułatwienie dla użytkowników –  Artur Warzocha, prezes zarządu Tauron Nowe Technologie.  

Stacje ładowania AC (ładujące prądem zmiennym) wyposażone są we wtyczkę Type 2, pasującą do wszystkich samochodów elektrycznych oferowanych na europejskim rynku. Rozwinięciem wtyczki Type 2 jest CCS – na stacjach ładowania typu DC, czyli ładujących prądem stałym. Trzeci dostępny rodzaj wtyczki to CHAdeMO. Znajdziemy je w stacjach DC i jest to format dedykowany samochodom z Azji.

Jak Polacy kupują elektryki

Zobacz więcej: Portal Ecoreporter pisze czy warto popierać samochody elektryczne

Rynek pojazdów elektrycznych w Polsce rozwija się. Z danych Polskiego Zawiązku Przemysłu Motoryzacyjnego i Polskiego Stowarzyszenia Paliw Alternatywnych wynika, że na koniec stycznia w kraju zarejestrowanych było niemal 20 tysięcy aut elektrycznych i hybryd typu plug-in. W pierwszym miesiącu tego roku przybyło ich prawie 800, to o 35 proc. więcej niż w tym samym miesiącu ubiegłego roku.

No comments

LEAVE A COMMENT

})(jQuery)